Diş Sağlığı Danışma Hattı: +90 212 537 16 16

Sedasyon

Hastanın bilinci açıktır fakat hafif uyku halindedir. Hasta komutlara uyar. Koldan açılan damar yolundan küçük dozlarda uygulanarak yapılır. Bu yöntem genelde yetişkin hastalarda diş hekimi korkusu olanlarda, bulantı- öğürme refleksi fazla olanlarda ve genel anestezinin riskli olabileceği hastalarda tercih edilir. Ayrıca çocuklarda kısa işlemlerde uygulanır. Sedasyon işlemi ilacın verilmesi sonrası toparlanma hızlıdır. Hasta işlem sonrası bir şey hatırlamaz.

Sedasyonun Avantajları

•Hasta açısından rahat ve güvenli bir ortam oluşur, korku ve endişe hissinin ortadan kalkmasına yardımcı olur.

•Hastalar, sedatif ilaçların etkisiyle, yapılan işlemin içeriğini, ağrıyı, hoşlanmadığı sesleri, tedavi sonrasında hatırlamaz. Bu durum, hastanın daha sonraki seanslarda diş tedavisine gelişini de kolaylaştırır.

•Ağrı eşiğini yükseltir, ağrı algısını azaltır.

•Tedavi esnasında hasta stresi ortadan kalktığı ve istenmeyen refleksler önlenmiş olduğu için, hekim açısından rahat bir çalışma ortamı sağlanır.

Genel Anestezi / Narkoz

Hasta tamamen uyutulur ve anestezi cihazına bağlanır. Hasta tam derin uyku halinde olduğu için bir şey görmez ve duymaz. Hastaya burundan yada ağızdan solunum tüpü takılarak solunum cihazına bağlanır. Solunum cihazı belirli aralık, hacim ve karışımda narkoz gazını hastaya solutmaya yarar. Böylece işlem bitene kadar hastanın tam uyuması sağlanır.

Neden genel anestezi ya da sedasyona başvurulur?

Diş hekimi korkusu olanlarda, bulantı öğürme refleksi fazla olanlarda,uzun sürebilecek cerrahi işlemlerde uygulanır.

Ameliyat öncesi ve sonrasında hasta nasıl bir hazırlık yapmalıdır?

Anestezi öncesinde hasta anestezi doktoru tarafından muayene edilir ve gerekli tetkikler istenir. Bunlar kan değerleri, kanama değerleri, EKG, akciğer röntgeni ve açlık kan şekeri gibi tetkiklerdir. Yetişkin hastalarda 8 saat, çocuk hastalarda 6 saat açlık ve susuzluk gerekli, hastalarda işlem sonrası bulantı, kusma, baş dönmesi olabilir.

İstenmeyen yan etkiler: anestezide kullanılan ilaçlardan birine karşı alerji gelişmesi, tanı konulmamış kalp, akciğer, böbrek gibi önemli organ hastalığının olması durumunda gelişebilecek durumlar (kan şekeri dengesizliği, tansiyon dengesizliği, kalp gücü yetersizliği ve ritim bozulması), hastanın kilolu olması, sigara kullanmasına bağlı pıhtılaşma sorunları ve akciğer kapasite azlığı, sonum yollarının şekil bozukluğuna bağlı zor havayolu gibi durumlardır