Diş Sağlığı Danışma Hattı: +90 212 537 16 16

Diş implantları: Çeşitli nedenlerle kaybedilmiş dişleri telafi etmek için çene kemiğine yerleştirilen doğal bir diş gibi görünen ve hissettiren yapay diş köklerinin genel adıdır.

İmplant, küçük bir cerrahi işlemle çene kemiğine yerleştirilir, ortalama üç ay içerisinde çene kemiğiyle tamamen kaynaşan implant, gerçek diş dökünün yerini alır ve üzerine yapılacak olan protez dişi taşımaya hazır hale gelir.

DENTAL İMPLANT HER HASTAYA UYGULANABİLİR Mİ?

İmplant vidalarının belli bir genişliği ve yüksekliği olduğundan, uygulanacağı bölge olan çene kemiğinin de belli bir yüksekliğinin ve genişliğinin olması gerekmektedir. Kemik dokusu yeterli hacimde değil ise, ileri cerrahi tekniği olan “greftleme” doku takviye edilerek implant tedavisi için uygun hale getirilebilir.

Mevcut kemiğin kalitesi de tedavinin başarısını doğrudan etkilemektedir. Hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu sürece dental implant uygulamasına engel olabilecek üst yaş sınırı bulunmamaktadır.

Tedaviden önce ve sonra, dişetleri başta olmak üzere ağız ve dişlerin genel sağlık durumunun iyi olması gerekmektedir. Ağız bakımının ve hekim kontrollerinin aksatılmaması tedavinin başarısında son derece önemli bir role sahiptir.

İmplant uygulaması, kemik gelişimi tamamlanmamış çok genç hastalar için önerilmemektedir.

SİNÜS LİFTİNG NEDİR ve HANGİ DURUMDA YAPILMASI GEREKLİDİR?

Sinüs insan vücudunun alın bölgesinde, burnun arka tarafında ve üst çene azı dişlerinin üzerinde konumlanmaktadır. İmplant uygulaması için diş hekimliğini ilgilendiren sinüs üst çenede, azı dişlerinin üzerinde yer alan maksiller sinüstür.

Sinüs Lifting (Sinüs yükseltme, sinüs kaldırma), üst çenede uygulanan cerrahi bir işlemdir. Üst çenesinden eksik dişleri olan hastaların “maksiller sinüs” olarak adlandırılan sinüs boşlukları, yer çekiminin de etkisiyle aşağıya doğru sarkabilmektedir. Yaşanan sarkmayla birlikte, çene kemiklerinde de doku kaybı (erime) görünür. Kemikler eridikçe, eksik dişin yerine gelecek implant için yeterli kalınlıkta kemik kalmaz.

Sinüs lifting cerrahisi ile sarkmış olan sinüs tabanına kemik veya kemiğe dönüştürülmüş maddeler ilave edilerek, sinüs yukarı kaldırılır. Gerekli görüşmesi halinde kemik dokusu ilave edilir (Greftleme). Böylelikle implant için yeterli dokular elde edilirken, implantın sinüs boşluğuna temas etmesi de engellenmiş olur.