Diş Sağlığı Danışma Hattı: +90 212 537 16 16

Diş beyazlatma (bleaching), dişlerin yüzeyinde oluşan organik veya inorganik maddelerden kaynaklanan renk bozulmalarını ortadan kaldırarak, dişe doğal bir beyazlık kazandırması işlemidir. Geçirilen bazı hastalıklar, beslenme alışkanlıkları, tütün kullanımı, önem gibi etkenler, diş minesinde (dişlerin dışındaki koruyucu tabaka) plak tabakası bırakmakta, dişlerin sararmasına sebep olmaktadır. Ağız hijyenine yeteri kadar önem verilmediğinde dişler daha kısa sürede doğal renginden uzaklaşmaktadır.

Diş beyazlatma (bleaching) temel olarak iki yöntemle yapılmaktadır.

 

Ev Tipi Beyazlatma

Hekim tarafından hastaya özel olarak hazırlanan plakları, hastanın kendi başına kullanmasına dayalı uygulamadır.

 

Hekim, hastanın ağız ve diş kontrolünde ölçüler alır ve hastaya özel bir plakları hazırlar. Plaklara ne kadar beyazlatma jeli sürmesi gerektiği ve diğer tüm konularda hekim tarafından bilgilendirilen hasta, ortalama olarak günde 5-7 saat plakları kullanır. Genel uyku esnasında kullanılması önerilen plakları, ortalama olarak 5 ila 7 gün kullanılmasıyla planlanan renk tonuna kavuşulur.

 

Ofis Tipi Beyazlatma

Ofis tipi diş beyazlatma yöntemi klinik ortamında hekim tarafından uygulanan, ev tipi diş beyazlatmaya göre daha kısa sürede sonuç veren (1–1,5 saat) diş beyazlatma yöntemidir. Gerekli görülmesi durumlarında ilave seanslar da eklenebilmektedir.